Rzecznik Praw Dziecka

Oto trzy filary efektywnego zachowania:

1. Powiedz, że kochasz.

Pokazuj dziecku, jak bardzo je kochasz-słowem, gestem. Pokazuj, że kochasz bezwarunkowo, co nie znaczy, że pozwalasz na wszystko - precyzyjnie nazywaj zachowania, które są niewłaściwe.

2. Pokaż granice.

Wyznaczanie jasnych zasad i granic pomaga zrozumieć czego oczekujesz. Bądź konsekwentny. Ustalając granice dokładnie określ. gdzie i kiedy obowiązują. Dzieci sprawdzają na ile mogą sobie pozwolić, to część procesu uczenia się, a nie robienia na złość. Granice muszą być realne i dostosowane do wieku dziecka - wtedy dają mu poczucie bezpieczeństwa.

3. Słuchaj i tłumacz.

Rozmowa jest skuteczniejsza. Jeżeli naprawdę chcesz wiedzieć, co czuje Twoje dziecko i zrozumieć jego zachowanie - rozmowa jest podstawą. Dla dziecka świat dorosłych wydaje się często niezrozumiały, a decyzje niesprawiedliwe. rozmawiając, patrz dziecku w oczy. może to wymagać pozycji kucającej. Nagradzaj starania i zachęcaj dziecko do podejmowania wysiłków - ono potrzebuje akceptacji, zrozumienia, jasnych reguł i przewidywalnego świata.